“French women composers” Işık Ece Tezgel Gönül narrated piano recital

Fransız kadın besteciler Chaminade, Bonis, Tailleferre ve Boulanger’in solo piyano eserlerinden derlenen bu özel program ile, piyanist Işık Ece Tezgel Gönül 25 Mart Cumartesi akşamı Mozarthaus’a konuk oluyor.

Konser Programı:
C. Chaminade I Sérénade Op. 29
Callirhoë, Air de Ballet
Thèma Varié Op. 89

M. Bonis I Etiolles (Valse), Op. 2
Le Gitanos Grande Valse espagnole Op. 15
Suite en forme de Valses Ballabile Op. 35

G. Tailleferre I 2 Pieces pour Piano
Larghetto et Valse Lente

L. Boulanger I Trois Morceaux Pour Piano
D`un vieux Jardin
D`un Jardin Clair
Cortège

Toplam program süresi 60 dakikadır.

IŞIK ECE TEZGEL GÖNÜL
1984 yılında Ankara`da dünyaya gelen sanatçı ilk piyano derslerini üç yaşında, Kemal Eroğlu`ndan almıştır. 1993 senesinde yarı-zamanlı öğrencisi olduğu H. Ü. D. Konservatuvarı`ndan 2005 yılında başarıyla mezun olmuştur. 2000-2006 yılları arasında İngiltere Büyük Elçiliği bünyesinde ve Anglikan Kilisesi özel törenlerinde ve konserlerinde kilise orgculuğu yapmıştır. Aynı yıllarda O.D.T.Ü. Koleji Geliştirme Vakfı`nda piyano dersleri vermiştir. 2006 yılında Prof. Karl-Andreas Kolly`nin yüksek lisans piyano sınıfına davet edilerek, Zürih Sanat Yüksekokulu`nda (Zürcher Hochschule der Künste) eğitimine devam etmiştir.2008 yılında konser piyanistliği tescillenmiş ve 2010 yılında müzik pedagojisi`nde enstruman öğretmenliği eğitimini İsviçre`de tamamlayarak İzmir`e yerleşmiştir. 2011 yılında Ankara Orkestra Akademik Başkent eşliğinde F. Chopin`in Op.11, 1 numaralı piyano konçertosunu seslendirmiştir. Katıldığı master-calss `larda ve aldığı eğitimlerde piyano dalında başta değerli sanatçımız İdil Biret, Ayşe Savaşır Ekşi, Andrzej Jasinski, Roy Howat, Anatol Jagoda, David-Ezra Okonşar, Marc Kissoczy ile orkestra şefliği, Alwin Pfister ile öğretim yöntemi, Heiko Freund ile eğitim psikolojisi, Horst Hildebrandt ile fizyolojik konser öncesi hazırlık çalışmaları, Michael Biehl ile çembalo, Matthias Weilenmann ile 17`nci yüzyıl İtalyan oda müziği, Hans Adolfsen-Daniel Fueter ile şan repertuvarı eşliği ve Sylvia Baumann ile Alexander tekniği ve uygulaması konusunda kendini geliştirmiştir. Ayrıca, New Music (yeni müzik) stüdyosunda Felix Profos ile canlı elektronik müzik çalışmaları da yapmıştır.

Son iki yıl, Yaşar Üniversitesi YÜSEM Müzik Okulunda ve İzmir Özel Çamlaraltı Koleji Anadolu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nde piyano eğitmenliği yapmış olan Işık Ece Tezgel Gönül, halen öğrenciler yetiştirmekte olup, gerek yurt içi ve gerekse yurt dışında oda müziği ve duo konserleri ile kariyerine devam etmektedir.